"אפילו החרב המשובחת ביותר תחליד אם תיפול למים מלוחים."

 

- סון טסו

 

נושא הצוואה הוא אחד הנושאים מהם מנסים מרבית האנשים להמנע ולדחוק לפינה רחוקה וחשוכה בעתידם, אך חשוב להבין כי אחד המסמכים החשובים ביותר עליהם חותם אדם במהלך חייו הינו מסמך הצוואה, הקובע כיצד יחולק רכושו ונכסיו לאחר מותו. 
 

 

כאמור, צוואה וירושה הינם מושגים שנועדו לתאר את חלוקת רכושו של הנפטר בהתאם לרצונו, או על פי דין כאשר מסמך רשמי אינו בנמצא. 
 

בעוד כל אדם רשאי לכתוב צוואה, הרי שלא כל מסמך כזה יהיה קביל בבית המשפט. למשל, צוואות אשר נכתבו על ידי קטינים לא תהיינה תקפות, ובמקרים כאלה תחולק הירושה על פי דין ולא על פי רצון הנפטר. כך גם "פסולי דין" (חולי אלצהיימר, חולים במחלות נפש המשפיעות על שיקול הדעת ועוד.) אינם יכולים לכתוב צוואה לגיטימית.  בנוסף, צוואה וירושה אשר נכתבו בתנאים מיוחדים (על ערש דווי או במקרים של חשד למניפולציות) עשויות אף להגיע לכדי ערעור על תוקפן בבית המשפט. 

 

 

במקרים בהם המנוח לא מותיר אחריו צוואה יורשיו נקבעים על סמך החוק ומכונים "יורשים על פי דין". 

 

בני זוג, ילדיו של המוריש (וצאצאיהם), הוריו ואחיו/אחיותיו. כל מי שנמצא באותו מעגל קרבה לנפטר זכאי לרשת את העיזבון בשווה.
 

 

חשוב לציין כי ילדים חורגים אינם יכולים מראש לרשת את הוריהם החורגים. במידה ואדם אכן מעוניין להוריש עיזבונו לילדיו החורגים או לצד ג' כלשהו, יש לציין זאת מפורשות בצוואה.
 

 

את צו הירושה מקבלים באמצעות פנייה לרשם לענייני ירושה כאשר יש צורך למלא בקפידה טפסים מיוחדים ולצרף להם תעודת פטירה ותצהירים. כאשר המנוח השאיר צוואה יש לקיימה באמצעות פנייה לרשם הירושה למתן צו קיום לצוואת המנוח ואילו כאשר לא השאיר צוואה יש להגיש לרשם הירושה בקשה למתן צו ירושה לעיזבון המנוח. 

במקרים רבים מתעוררת מחלוקת בין היורשים החוקיים בנוגע לביצועה של הצוואה ומוגשת התנגדות לבקשה האמורה שהוגשה לרשם לענייני ירושה ואז התיק עובר לברור בבית המשפט לענייני משפחה שבאותו אזור. 

 

 

מילה שלי:

​ "הדרך הכי קלה לפתור סכסוך הוא להמנע ממנו"

 

משרדנו מדורג ע"י חברת דן אנד ברסטריט כאחד מהמשרדים המובילים, למשרד צוות מומחים בתחומים הנדרשים שניצב עבור הלקוח ומוכן בכל רגע נתון לעבודה מקצועית- חוקרים כלכלנים אקטוארים מטפלים

 

 

מוזמנים ליצור איתי קשר לבירורים וייעוץ.

 

 

עו"ד גלית צור

 

רחוב: אנדריי סחרוב 9, חיפה 

טלפון: 077-5444785 

נייד:    050-7427780 

פקס:   073-3998397 

 

 

 

 

 

whatsapp.jpg

רחוב: אנדריי סחרוב 9, חיפה 

פקס: 073-3998397 

טלפון: 077-5444785 

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now